Spletna stran Sciencentral News objavlja ugotovitve Virginije Walker iz kanadske Queen's University, da bo z bakterijo, ki jo je odkrila, morda mogoče v prihodnje izboljšati postopke priprave umetnega snega. Če upoštevamo izkušnje z letošnjo zimo, bi bili žičničarji tega najbrž zelo veseli.
31 januar, 2007
H5N1 pri mačkah
Po reviji New Scientist povzemam to novico:
"Ptičja gripa ni izginila. Nedavno odkritje, da je virus ptičje gripe H5N1 močno razširjen med mačkami na različnih koncih Indonezije, opozarja na nevarnost, da bi nevarni virus ob mutaciji veliko lažje ogrozil tudi človeka."
Kot lahko preberemo v CDC članku, naj bi bil virus H5N1 veliko bolj patogen za felide (zool.: družina mačk) kot drugi virusi infleunce.
25 januar, 2007
Navdušen sem...
Tako kot sem včasih dnevno "skočil" vsaj na Open Access News pa na KeBio3 in Hapax Legomena, kadarkoli sta se pojavila z novim postom, zdaj dnevno nestrpno odpiram tudi Nove biologije, izjemen blog kolege prof. Dolinarja. Naj se mu "črnilo nikoli ne posuši"! Mikrobiologi in vsi drugi zasvojenci z vedami o življenju, obisk velja!
Znanstveni YouTube
23 januar, 2007
Activia tudi v ZDA
Activia probiotični jogurti so v Evropi dobro uveljavljeni in priljubljeni. Zdaj so si ime naredili tudi v ZDA, kot poroča NewYork Times (za branje njihovih člankov se morate prijaviti, a je registracija brezplačna). Activia je v letu dni, kar je na ameriškem trgu, že iztržila več kot 100 milijonov US$.
22 januar, 2007
Vabilo na iGEM2007
20 januar, 2007
Nadležni nahod
Ko torej ob prehladu virus vdre v gostiteljske celice, si jih podredi tako, da postanejo prave virusne tovarne, ki izdelujejo nove in nove virusne delčke. Na to bele krvničke imunskega sistema sprožajo različne mehanizme za obvladovanje infekcije, s posebnimi snovmi npr. ubijajo okužene celice istočasno pa v funkcijo "prižigajo" tudi različne gene za pomoč obrambi. Ko so Liu in sodelavci ob tem dodajali celicam tudi novoodkrito beljakovino Carabin so ugotovili, da ta v marsičem ustavlja prižiganje delovanja genov, torej omejuje imunski odgovor. Kot bi imeli opravka s časovnim stikalom, ki po določenem času ustavi imunsko odzivanje. In ob tem so ugotovili, da so virusi sprožilci imunskega odgovora pa tudi dejavnik, ki sproža sintezo Carabina. Gre torej za povezan način sprožanja in omejevanja obrambne reakcije. In če je tako, vidijo raziskovalci v Carabinu tudi morebitno možnost za ustavljanje nezaželenih imunskih odgovorov, kot ga srečamo npr. pri zavračanju organskih transplantatov.
Imunska vzpodbuda
18 januar, 2007
Cafe Scientifique
14 januar, 2007
DMOZ je zopet aktiven
Preskus znanja
Imunska neodzivnost
Hitri virusni detektor
12 januar, 2007
O bioinformatiki
“Bioinformatics will be at the core of biology in the 21st century. In fields ranging from structural biology to genomics to biomedical imaging, ready access to data and analytical tools are fundamentally changing the way investigators in the life sciences conduct research and approach problems. Complex, computationally intensive biological problems are now being addressed and promise to significantly advance our understanding of biology and medicine. No biological discipline will be unaffected by these technological breakthroughs.”
In zdaj tisto kar je pritegnilo mojo pozornost v omenjenem postu. Namreč način, kako okolje, ki se zaveda pomena nekega aktualnega novega področja, vzpodbuja njegov razvoj. Znova gre za citat, tokrat iz revije e-Prerie, ki ga bom skušal prevesti:
"Univerza Illinois iz Chicaga (UIC) je trenutno edina učna ustanova v državi (mišljen je Illinois, op. FVN), ki ima akreditiran učni program v bioinfomatiki. UIC ponuja program bioinfomatike pod imenom BiTmaP v vrednosti 12 kreditnih točk. BiTmaP je javni program, ki ga podpira ameriško ministrstvo za delo (U.S. Department of Labor) v višini $3 milijonov dolarjev kot dotacijo Chicago Technology Park-u. Program so oblikovali z željo zapolniti vrzel med nezaposlenimi ali neustrezno zaposlenimi strokovnjaki v informacijski tehnologiji in živahno razvijajočo se skupnostjo v vedah o življenju."
08 januar, 2007
Nov blog v biologijah
Marko, dobrodošel v blogosferi!
07 januar, 2007
Hitro odkrivanje bakterij
Odpornost proti BSE
06 januar, 2007
Dawkins znova v ofenzivi
Knjiga The God Delusion je seveda sprožila številne odmeve v javnosti, zlasti med gnostiki in agnostiki in morda so odzivi za spoznanje živahnejši kot na nekatere njegove prejšnje knjige. Slišati je, da knjigo že prevajajo v slovenščino, čeprav je seveda zaradi njegove briljantne zgovornosti tudi branje v angleščini enkraten doživljaj in izziv. R. Dawkins je vendarle v vrhu najbolj branih živečih avtorjev znanstvene publicistike.
02 januar, 2007
FDA: O.K. za živila iz kloniranih živali
Po portalu Med Over Net povzemam tole novico: Ameriška Administracija za nadzor nad hrano in zdravili (FDA), zvezna agencija, ki je zadolžena za varnost izdelkov, ki pridejo na trg, bo v kratkem sprejela pomembno odločitev o tem, ali se bosta mleko in meso kloniranih živali znašla na ameriških mizah: >več o tem.
Vpliv ehinaceje na črevesni mikrobni ekosistem
Rastlinski ekstrakt iz ameriškega slamnika - ehinaceje (Echinacea purpurea), ki je v uporabi za zdravljenje prehladnih obolenj, delovanje pa naj bi bilo povezano z vzpodbujanjem imunskega odziva, naj bi imel vpliv tudi na mikrobno poselitev prebavnega trakta. Raziskovalca iz Univerze Arkansas, J.C. Foote in L. Hill, sta ugotovila povečanje mikrobnega števila v prebavilih odraslih zdravih oseb po desetdnevnem jemanju rastlinskega ekstrakta ehinaceje. V svojem raziskovalnem poročilu, ki je izšlo v reviji Journal of Clinical Pharmacy and Therapeutics, raziskovalca opozarjata na potrebo po obsežnejših raziskavah o učinkih tega pojava, saj sta ugotovila pomik tudi v skupini mikrooorganizmov, ki imajo lahko neugodne učinke v prebavilih.