14 december, 2016

25 "naj" mikrobioloških spletišč

V blogu Pharmaceutical Microbiology boste našli spisek 25 najbolj opaznih spletišč (blogov, portalov); no pravzaprav je spisek prevzet iz spleta Feedspot. Je kar uporaben nabor, značilno pa je seveda, da je vse izbrano pisano v angleščini. Včasih je bilo drugače :)

01 november, 2016

Evropski kongres biotehnologije 2017

Med 25. in 27. majem 2017 organizirata zagrebška Univerza in EBTNA Evropski kongres biotehnologije 2017 v Dubrovniku.

29 oktober, 2016

iGEM2016

Saj veste, da je iGEM mednarodno, pravzprav globalno tekmovanje mladih sinteznih biologov, ki ga zdaj že kar tradicionalno organizira Fondacija iGEM (The International Genetically Engineered Machine (iGEM) Foundation). Pravkar je v teku zaključna prireditev letošnjega iGEM 2016. Vredno si je priklicati v spomin, da so na tem tekmovanju že nekajkrat odmevno sodelovali tudi mladi slovenski raziskovalci. In tudi letos sodelujejo pod hvalevrednim mentorstvom raziskovalcev Kemijskega inštituta. 

14 oktober, 2016

Primer tetanusa pri otroku



Današnja novica o primeru tetanusa pri necepljenem otroku me je pretresla. Ko bo znano, kako je lahko do primera necepljenosti prišlo in bi se izkazalo, da so opustitev cepljenja zakrivili starši, res ne bi želel biti v njihovi koži. Kot ne bi nikoli želel, da bi me preganjala slaba vest, kot mora tiste proticepilce, ki širijo strah pred cepljenjem med ljudmi. In pri tem ne ogrožajo samo sebe, ampak predvsem tiste, ki jim nasedajo. Tragično je, ker so v primeru pojava bolezni žrtve necepljeni otroci, ki, razumljivo, še nimajo možnosti, da bi o tem sami odločali. Posebno zavržno je nagovarjanje k necepljenju, ker je ogrožen pred nalezljivimi ljudmi tudi tisti del prebivalstva, ki zaradi zdravstvenih razlogov ni bil cepljen, pa bi ga varovala precepljenost večine ljudi, saj v glavnem že 95% cepilno zaščitenega prebivalstva onemogoča razširjanje nalezljivih bolezni, pred katerimi se je mogoče zavarovati s cepljenjem.   

11 september, 2016

Umrl je Donald Henderson

V mestu Towson v Marylandu (ZDA) je konec avgusta v starosti 87 let umrl Donald D. A. Henderson, epidemiolog, ki je ključno pripomogel k iztrebljanju črnih koz v svetu. Leta 1966 mu je WHO (Svetovna zdravstvena organizacija) naložila vodenje projekta za eradikacijo črnih koz, bolezni, ki je samo v 20. stoletju zahtevala 300 milijonov žrtev. Henderson ni zaslužen samo, da so črne koze po letu 1980 prva bolezen, ki je izginila, je tudi simbolni protagonist vakcinalne zaščite pred kužnimi boleznimi, ki je danes prepogosto pod pritiskom kritik in nezaupanja in kot ena najpomembnejših preventivnih zdravstvenih ukrepov, ogrožena. 

07 september, 2016

Simpozij SMD

SLOVENSKO MIKROBIOLOŠKO DRUŠTVO
vabi na SIMPOZIJ: »Mikrobiologija se predstavi«
15.9.2016 na Biotehniški fakulteti v Ljubljani
(Večna pot 111, Oddelek za biologijo, B5)

Popoldansko srečanje je namenjeno predstavitev programskih skupin, ki v Sloveniji delujejo pretežno na področju mikrobiologije. V okviru simpozija bo tudi izredni (volilni) občni zbor, na katerem bomo izvolili novo sestavo organov društva.

Program srečanja
12:00     Otvoritev simpozija
12:10     Tatjana Avšič Županc, Odnosi parazitskega obstajanja
12:30     Bojana Bogovič Matjašič, Prehrana in mikrobna ekologija prebavil
12:50     Ines Mandič Mulec, Mikrobiologija in biotehnologija živil in okolja
13:10     Otvoritev izrednega  občnega zbora SMD in imenovanje organov
13:25     Odmor s kavo in prigrizki
13:55     Predstavitve sponzorjev (Nataša Toplak & Simon Koren, Omega)
14:10     Maja Rupnik, Študije črevesne mikrobiote in z njo povezanih patogenih mikroorganizmov
14:30     Darja Žgur-Bertok, Escherichia coli – paradigma odzivov na stres in raznolikost
14:50     Maja Ravnikar, Biotehnologija in sistemska biologija rastlin
15:10     Volitve & odmor za kavo
16:00     Predstavitve sponzorjev (Mirjana Kozulić, Mediline & Boštjan Demšar, Domel)
16:30     Valentina Turk, Raziskave obalnega morja
16:50     Matjaž Ocepek, Zdravje živali, okolje in varna hrana
17:10     Skupna diskusija in razglasitev rezultatov volitev
17:30     Zaključek simpozija s pogostitvijo

SMD se veseli srečanja z vami!

06 september, 2016

Priporočam Metamorfozo!

Danes sem si med poslušanjem podkasta Metamorfoza (na Metini listi) postavil vprašanje, koliko učitelji (na različnih stopnjah izobraževanja) uporabljajo ta vir znanja pri pouku. Najprej, koliko uporabljajo te informacije za dopolnjevanje lastnega znanja in koliko ta vir svetujejo svojim učencem. Mladenke in mladci v skupini Metamorfoze namreč zelo tekoče spremljajo aktualne informacije iz sveta biologije, pri čemer so v pogovoru zelo sproščeni in popularni v predstavljanju informacij. Tako je to znanje dostopno tudi radovednežem iz drugih strok in zaradi izbrane oblike vokalnega posredovanja informacije je mogoče do znanj tudi v pogojih, ki prepreprečujejo branje, npr. na poti.  Ne nazadnje izzivajo uporabnike tudi k uveljavljanju slovenskega jezika, saj radi rešujejo terminološke zagate. Res vse pohvale vreden trud in simpatična izkušnja, kot je sploh celotna ideja Metine liste!     

04 julij, 2016

Podatkovni portal o Zika virusu

Založba Elsevier je pripravila portal Zika Virus Resource Center s članki in drugimi ekspertnimi materiali, ki obdelujejo tematiko Zika virusa. Materiali so dostopni v prostem dostopu.

19 junij, 2016

Revija mSphere

Ameriško mikrobiološko društvo (ASM) je pričelo izdajati novo revijo, ki deluje po načelu odprtega dostopa.  mSphere je multidisciplinarna revija, ki želi z objavami temeljnih spoznanj pokrivati najširši spekter vsebin v mikrobioloških vedah.

14 maj, 2016

Nove finančne vzpodbude za študij mikrobioma

Preučevanju mikrobioma se v ameriškem okolju obeta nov in bogat finančni zalogaj, tako javnih, kot zasebnih, tudi donatorskih virov, kot lahko preberemo v sporočilu iz Bele hiše. Oblikovan je nov program "National Microbiome Initiative" v obsegu, ki bo krepko presegel 200 milijonov US$.  

08 maj, 2016

Z bakterijo proti Zika virusu

Tanya Lewis zapiše v The Scientistu, ko citira raziskavo objavljeno v reviji Cell Host and Microbe: "Za bakterijo, znano, da preprečuje širjenje denge in drugih virusov, so zdaj dokazali, da preprečuje prenos Zike. Komarji Aedes aegypti, ki so nosili bakterije Wolbachia so bili zelo odporni na infekcijo z virusom Zika in niso zmogli prenašati virusa s svojo slino." Nadaljevanje pa si preberite v samem zapisu v The Scientistu. 

17 april, 2016

Drevo življenja v novi verziji

Pri reviji Nature Microbiology so se odločili, da za članek avtorjev L. A. Hug in sod. "A new view of the tree of life" omogočijo odprti dostop, tako, da si ga lahko brezplačno ogledate in tudi prenesete v lastno datoteko. Brez dvoma so prispevku s to potezo povečali atraktivnost, ob tem, da je, zahvaljujoč izzvanemu družbenemu mreženju priklical tudi že prve kritične pripombe.    

02 april, 2016

Spletna stran Class Central nas obvešča o aktualni ponudbi t. i.  množičnih in odprtih spletnih predavanj (Massive Open Online Courses – MOOCs) . V nabor vključujejo vsebine tudi najuglednejših ponudnikov spletnih predavanj (npr. Harvard, MIT, Berkeley, Cornell, Princeton, GeorgiaTech, John Hopkins...). Trenutno je vključenih 400 univerzitetnih ustanov iz vsega sveta, 2500 predavateljev in 1800 tečajev.

Študenti mikrobiologije boste našli zanimive in uporabne teme v naboru predmetnega področja biologija.

20 marec, 2016

Carl Zimmer se predstavi

Izjemni pisec popularne znanosti Carl Zimmer v razgovoru (v podkastu) s skupino mikrobiologov/virologov predstavi razvoj svoje kariere pisca in promotorja poljudnega znanstvenega zapisa. Je avtor 13 knjig in številnih člankov v različnih revijah in časnikih. Sicer je pa C. Z. kolumnist New York Timesa, na National Geographic pa najdete njegov blog The Loom. Sicer pa o njem lahko izveste več tudi na njegovi spletni strani.

10 marec, 2016

Občni zbor SMD

Posredujem vabilo:

Spoštovane članice in člani SMD!

Vljudno vabljeni na redni letni občni zbor SMD, ki bo v četrtek, 24. marca 2016 ob 17.00 uri v podiplomski predavalnici Veterinarske fakultete, Univerze v Ljubljani, Gerbičeva 60, Ljubljana.
Na občnem zboru bomo imeli edinstveno priložnost izvedeti znana in javnosti manj znana dejstva o virusu Zika. Imamo opravka s precenjeno ali podcenjeno globalno nevarnost človeku? Na ta in številna druga vprašanja bo v predavanju in diskusiji odgovarjala akad. prof. dr. Tatjana Avšič-Županc.

Vabilo z dnevnim redom je v priponki sporočila.

 Lep pozdrav!

Znan. svet. dr. Matjaž Ocepek,
predsednik SMD

08 marec, 2016

Projekt Imuno

Društvo študentov medicine Slovenije (DŠMS) je oblikovalo posebno delovno skupino Imuno. Njihov cilj je, cit:"...glavni nameni so ustaviti padanje stopnje precepljenosti prebivalstva v Sloveniji in zaščititi ljudi pred ponovnimi izbruhi nalezljivih bolezni, pred katerimi se lahko zaščitimo." Naložili so si vsekakor izjemno pomembno in dobrodošlo poslanstvo. Kot lahko razberemo iz njihove spletne predstavitve, bodo uporabljali različne načine osveščanja prebivalstva, vključno z uporabo družbenih omrežij. Kot lahko preberemo v odličnem zapisu podpore na Hadovem blogu, so tam deležni že tudi prvih napadov s strani nasprotnikov cepljenja. Prav bi bilo, ko bi se hvalevredni akciji prihajajočih zdravstvenih strokovnjakov s svojimi stališči pridružili tudi že uveljavljeni kolegi, s čimer bi izvorna pobuda prerasla v gibanje, ki bo učinkovito prispevalo k osnovnemu namenu povečati precepljenost prebivalstva. Vsekakor naj v tej točki opozorim tudi na kvalitetno obravnavo te teme v več prispevkih na blogu Skeptik.si.  

08 februar, 2016

Prost dostop do literature o virusu Zika

S. Curry je v svojem Twitter zapisu sprožil zanimivo vprašanje:"Zdaj ko je WHO deklarirala #zika za javno zdravstveno grožnjo, ali bodo založniki sprostili te raziskovalne prispevke v odprti dostop?" Njegov zapis je sprožil zanimive in uporabne komentarje.

30 januar, 2016

Podoktorsko mesto ne temo nekodirajoče RNA

Morda bi pa koga zanimalo razpisano podoktorsko mesto na Univerzi v Kopenhagnu - lahko pa da imate morda znanko/znanca, ki bi ga mikalo raziskovanje  v projektu "Nekodirajoča RNA v tehnologiji in zdravstvu". Ali pa se komu samo utrne ideja o morebitnem sodelovanju z danskima skupinama, ki razpisujeta omenjeno pozicijo. Razpis se zaključuje 27. februarja letos.

24 januar, 2016

Novo (v) (o) mikrobiomu

Res izjemna zbirka člankov, ki obravnavajo tematiko mikrobioma (mikrobne poselitve organizmov in okolja), ki nastaja v blogu dr. Elizabete Bik iz Univerze Stanford pod imenom Microbiome Digest -Bik's Picks s praktično vsakodnevnim ažuriranjem. Kapo dol, bi rekli po naše! 

17 januar, 2016

O mikrobiomu v ZDA

Blog MicroBEnet nas opozarja na članek o obsegu in vsebinah raziskovanja mikrobioma v ZDA, ki je pravkar izšel v Nature Microbiology in je na voljo v odprtem dostopu. 

16 januar, 2016

Znova ebola v Siera Leone

Po 123 dnevih  se je v Siera Leone ponovno pojavila ebola in sicer s smrtnim primerom. Ta vest je seveda šokantna, ker je sledila le kratek čas potem ko je WHO razglasila Zapadno Afriko kot prosto ebole. O bolezni lahko preberete več tudi na spletni strani našega NIJZ.

10 januar, 2016

Ozadje mikrobioma v debelosti

O mehanizmih ozadja vpliva telesnega mikrobioma na debelost govori nedavni članek v reviji Gut, ki je na voljo v odprtem dostopu.