Zdravstveno službo Velike Britanije v zadnjem času zelo zaposljuje izbruh ošpic v pokrajini Swansea, ki je dosegel zaskrbljujoč obseg in kot kaže zahteval tudi že prvo žrtev. Teden dni nazaj se je problematike zaščite pred ošpicami lotila tudi novinarka Nina Knavs v Dnevniku s člankom “Ošpice se vračajo, starši tehtajo” (22. april 2013). Vključila je tudi pričevanje sogovornice, ki je povedala, čemu ni dala cepiti svojih dveh otrok. Bralca najbrž prav zagovor take odločitve posebej presenti. Mati, ki sicer priznava cepljenju zaščitno vlogo, prostodušno prizna, da otrok ni dala cepiti, ker je pri nas zaradi obveznega cepljenja precepljenost tolikšna, da njena otroka nista ogrožena. Naj razume takšen egoizem kdor more. In bil sem zelo vesel, ko se je v Dnevnikovi sobotni prilogi Objektiv (26. april 2013) oglasil v svoji kolumni “Zdravje na račun drugih” prof. dr. Keber in izpostavil to neverjetno sebičnost. Prav tako s pozivom k razumu opozori zdravstvene oblasti, da temeljito premislijo ob načrtovanem spreminjanju zadevne zakonodaje.
28 april, 2013
25 april, 2013
Predavanje
Povzemam po spletu SMD:
Nacionalni inštitut za biologijo Vas vabi, da se udeležite predavanja:
"The Aptamer Technology: Powerful Tools in Basic Science, Diagnostics and Therapy"
ki ga bo predstavil prof. dr. Henning Ulrich, iz Univerze v São Paulu, Brazilija, Kemijski inštitut, Oddelek za biokemijo.
Predavanje bo potekalo v ponedeljek, 29.4.2013 ob 15.00 uri, v Biološkem središču, Večna pot 111, v Ljubljani, v predavalnici B2.
Povzetek predavanja:
DNA and RNA aptamers interact with their target proteins with high selectivity, specificity and affinity. The SELEX method consists of iterative cycles of in vitro screening of a combinatorial oligonucleotide library containing to 1016 different molecules and possible secondary and tertiary structures for target binding followed by PCR amplification of selected sequences. Aptamer ligands can be developed against almost any target protein. Due to the wide spectrum of applications, these novel molecules are used in numerous pharmacological, clinical and industrial processes. In the beginning, RNA and DNA aptamers were identified which bind to proteins that naturally interact with nucleic acids or small molecules such as ATP. In the following years, the use of the SELEX technique was extended in order to isolate oligonucleotide ligands for a wide range of proteins of importance for therapy and diagnostics, such as growth factors (3), cell surface antigens, entire cells and even whole organisms. Recently, the use of in vitro selection methods have been extended to living organisms such as bacteria, trypanosomes and Plasmodium falciparum-infected erythrocytes. Moreover, since it became apparent that aptamers are capable to distinguish between little differences in cell surface-marker-proteins expressed by i.e. cancer cells, parasite-infected cells or stem cells in comparison to normal somatic cell, they have been developed into promising agents for diagnostic and therapeutic applications. In this talk, I will focus on new accomplishments of the aptamer technology, and demonstrate some examples from my own research.
Predavanje bo potekalo v angleškem jeziku.
Vljudno vabljeni!
21 april, 2013
Norovirusi – perfektni patogeni
Trebušna gripa, kot ji pogosto napačno rečemo, je največkrat povzročena z norovirusi. V odličnem preglednem zapisu nam Carl Zimmer na svojem blogu Loom predstavi osnovne značilnosti povzročitelja. Zimmer tam citira virologa Arona Halla, ki je svoj nedavni članek v The Journal of Infectious Diseases, naslovil zelo pomenljivo: “Noroviruses are perhaps the perfect human pathogen.”
Carl Zimmer, uspešni pisec knjig in prispevkov, predvsem iz naravoslovja, je nedavno svoj blog Loom preselil v elitno okrilje spletnega salona Phenomena, ki ga vzdržuje založniška hiša National Geographic Magazine. Zimmer je poleg tega, da je izvrsten v poljudnem predstavljanju zahtevnih tem odličen tudi v izkoriščanju spletnega medija za promocijo svoje publicistične produkcije, tako, da ga najdemo na: Twitterju, Facebooku, Pinterestu, in Google+.
16 april, 2013
Opa!!! H7N9!
Dobesedno povzemam iz bloga MicrobiologyBytes: “…Kitajska je objavila 11 novih primerov H7N9 gripe, s tem, da se je virus zdaj pojavil v osrednji provinci Henan in v prestolnici Beijing. Novi primeri seva H7N9 povečujejo število sporočenih primerov na 60. Umrla sta tudi še dva pacienta…”
09 april, 2013
Navdušujoča galerija
Tega pa res ne gre zamuditi. Pojdite na galerijsko stran bloga MicrobiologyBytes in si oglejte tamkajšnjo galerijo izjemnih posnetkov, ki so jih pripravili pri reviji Wired. Ne pozabite seveda potem pregledati še vseh povezav, ki sledijo, bogastvo se dopolnjuje.
In ko ste že na tem izjemnem blogu, se ustavite še pri najavah aktualnih člankov iz področja. Kar pri prvem, ki govori o novih spoznanjih o rizičnosti uživanja rdečega mesa, se boste vegetarijanci med vami najbrž široko nasmehnili, nekateri pa najbrž tudi rekli: “… saj smo vedeli…”.
08 april, 2013
Delavnica o molekularni filogenetiki
Povzemam email obvestilo kolege dr. M. Črnigoja, ki ga je poslal članom SMD.:
Delavnica o molekularni filogenetiki, od ponedeljka 23. do srede 25. septembra 2013, Ljubljana
Kmetijski inštitut Slovenije bo v okviru projekta CropSustaIn v sodelovanju z European Bioinformatics Institut (EMBL-EBI) iz Velike Britanije organiziral praktično delavnico z naslovom
Molecular Phylogenetics.
Udeleženci se bodo seznanili s programskimi orodji za molekularne študije, se naučili konstruirati in interpretirati filogenetska drevesa ter testirati evolucijske hipoteze.
Kdaj? Od ponedeljka 23. do srede 25. septembra 2013
Kje? Predvidoma v računalniški učilnici na Biotehniški fakulteti v Ljubljani, Jamnikarjeva ulica 101, Ljubljana.
Informacije o programu najdete >tukaj:
Delavnica bo v angleškem jeziku. Število mest je omejeno. Udeležba po principu prijav do zasedbe prostih mest.
Kotizacije ni.
Prijavite se tako, da izpolnite formular
(http://www.cropsustain.si/archives/620)
in ga do 16. aprila 2013 pošljete na barbara.geric@kis.si. O izboru boste obveščeni po e-pošti do 7. maja 2013.