Na letošnjem srečanju Singularity Summit 2012 je med predavatelji bil tudi znani publicist znanosti Carl Zimmer, ki je govoril o naši virusni prihodnosti – Our Viral Future.
28 oktober, 2012
23 oktober, 2012
Ali se genomske raziskave selijo na arXiv
Arhivski server arXiv je v znanstveni informatiki dobro znan, tudi zaradi svojega pionirskega širjenja ideje odprtega dostopa do raziskovalnih rezultatov. V začetku se je predvsem uveljavil z objavami predodtisov v fiziki, matematiki in računalništvu. Zdaj Nick Loman na svojem blogu opozarja na nenavaden pojav, ko so pričeli v tem arhivu svoja dela objavljati tudi nekateri od najprodornejših genomikov, na čelu z Michaelom Eisenom iz UC Berkeley. Torej bodo morali raziskovalci v vedah o življenju poslej spremljati tudi to odložišče, kjer bodo seveda po logiki delovanja tega arhiva najhitreje objavljeni tudi zelo vroči raziskovalni dosežki.
18 oktober, 2012
Odkrit RNK virus arhej?
Doslej odkriti virusi, ki lahko okužijo prokarionte iz domene Archaea, so bili vsi iz skupine DNK virusov. Zdaj pa so v kislih vrelcih Yellowstone National Parka odkrili RNK viruse. Ker v tem izrazito ekstremnem okolju najdemo pretežno arheje, raziskovalci predpostavljajo, da gre za prve najdene RNK viruse arhej. Prof. Racaniello v zapisu na svojem blogu opozarja, da bo to potrebno še nedvomno potrditi.
09 oktober, 2012
Nobelova nagrada za fiziologijo/medicino 2012
Letošnjo Nobelovo nagrado za fiziologijo/medicino sta prejela John B. Gurdon iz Gurdon Institute v Cambridgeu in Shinya Yamanaka iz japonske Kyoto University. Gurdon kot utemeljitelj celičnega kloniranja, ko je leta 1962 objavil uspešen prenos jedra odrasle žabje celice v denukleirano žabjo jajčno celico, ki je bila nato sposobna razvoja v funkcionalen organizem in Yamanaka za prepoznavo štirih genov leta 2006, ki omogočajo reprogramiranje odraslih mišjih celic v celice z lastnostmi embrionalnih celic, imenoval jih je inducirane pluripotentne (induced pluripotent stem - iPS) celice.
06 oktober, 2012
Pripravite se na sezonsko gripo
Prihaja čas, ko bo treba obiskali svojega zdravnika zavoljo letnega cepljenja proti gripi. Seveda pa je koristno upoštevati tudi splošne napotke s katerimi se izognemo prehladnim obolenjem, tudi zato, da tako zaščitimo tiste, ki jih iz razumljivih razlogov ni mogoče cepiti, kot npr. otroke mlajše od šestih mesecev.
01 oktober, 2012
Kužni zrak
Carl Zimmer na svojem blogu Loom povzema zanimiv članek iz The Journal of Virology izpod peresa korejskih avtorjev, ki so sledili vsebnost mikroorganizmov v zraku. Vzorčili so na različnih mestih: v velemestnem okolju, v industrijskem področju in v gozdnem okolju in ocenili, da je mogoče v kubičnem metru zraka najti od 1,6 milijona do 40 milijonov virusnih delcev in med 860.000 do 11 millijonov bakterijskih celic. Če upoštevamo, da v minuti vdihnemo med 5 in 10 l zraka, vdihnemo ob tem vsaj nekaj sto tisoč virusnih delcev in Zimmer zapis zaključi s šaljivim razmislekom za vse, ki jih ta podatek plaši, da se z zadrževanjem sape temu sicer lahko izognemo, kot način življenja pa to najbrž ne bo rešitev…