30 november, 2008

Predstavitev iGEM 2008

Mojim zvestim bralcem bo morda zanimivo tudi tole vabilo, ki ga pošiljajo iz KI v Ljubljani:

"Vabimo Vas na predstavitev zmagovalnega projekta slovenske ekipe

v ponedeljek, 1. decembra 2008 ob 15. uri, v Veliki predavalnici Kemijskega inštituta Ljubljana, Hajdrihova 19

V začetku novembra 2008 je na znameniti univerzi Massachusetts Institute of Technology (MIT) potekalo tekmovanje 84 študentskih ekip najboljših svetovnih univerz z raziskovalnimi projekti na področju sintezne biologije. Ekipa študentov Fakultete za kemijo in kemijsko tehnologijo, Biotehniške fakultete in Medicinske fakultete Univerze v Ljubljani je s projektom priprave cepiva proti bakteriji, ki povzroča raka na želodcu in tankem črevesju, ki so ga pripravljali na Kemijskem inštitutu dosegla prvo mesto v generalni razvrstitvi (Grand Prize), zlato medaljo in prvo mesto na področju zdravja in medicine.

Po predstavitvi bodo člani zmagovalne ekipe z veseljem odgovarjali na vaša vprašanja.

V želji, da se na dogodku srečamo, vas lepo pozdravljamo!

Prof. dr. Roman Jerala, Vodja ekipe Igem2008 in vodja Laboratorija za biotehnologijo                                                   

Prof. dr. Janko Jamnik, direktor."

24 november, 2008

Nov slovenski blog znanstvene vsebine

Naročniki Googlove skupine "Kvarkadabra obvestila" smo danes dobili sporočilo, da je pričel z delom nov slovenski blog, cit: "... v katerem poskušamo predstaviti delo znanstvenika. Blog smo poimenovali "Laboratorijski dnevniki: Zgodbe iz znanstvenikovega vsakdana"...".

Ko sem seveda, radoveden, pokukal na blog, sem videl, da je prvi zapis nastal že 10. oktobra in da se je zbrala simpatična skupina avtorjev, ki načenjajo prav zanimive teme. Slovenska strokovna blogosfera se torej še kar krepi in naj bo kar se da dolgoživa!  

23 november, 2008

Bakterijska celična stena

Zelo nazorne posnetke in risbe bakterijske celične stene in zanimiv komentar k fizični konstrukciji tega celičnega elementa najdete v članku revije Live Science.

Nova vrsta virusa Ebola

Kot poroča revija New Scientist so v zapadni Ugandi odkrili novo vrsto virusa Ebola. Poimenovali so ga Bundibugyo po pokrajini, kjer se je bolezen, za katero naj bi umrlo 35% od obolelih v doslej edinem izbruhu, pojavila.

Zaporedje DNK virusa Bundibugyo se razlikuje od drugih virusov Ebola za 32% kodonov, kar bi po raziskovalcu Townerju lahko pomenilo težavo pri pripravi univerzalne vakcine proti Eboli.

Originalni članek o najdbi virusa je objavljen v odprtodostopni reviji PLoS Pathogens.

22 november, 2008

Ekipa se vrača iz iGEMa

V "deželici" smo še vedno pod močnim vtisom uspeha naše študentske ekipe, ki je zmagala na prestižnem svetovnem srečanju mladih raziskovalcev sintezne biologije, iGEM 2008 (o tem tudi >tukaj in >tukaj).

Zdaj se študenti in mentorji, ki so jih spremljali, vračajo in za tiste, ki bodo želeli njihov prihod počastiti (proslaviti !) navajam predviden čas prihoda, kot mi ga je sporočil prof. dr. Jerala: "...iz New Yorka se vračajo v soboto zvečer in priletijo v nedeljo (23. 11) ob 16.50 v Muenchen. Od tam jih bo kombi odpeljal v Ljubljano, predvidoma pridejo okrog 23.00h, najbrž do Kemijskega inštituta..."    

15 november, 2008

4. kongres SMD

Med 19. in 22. novembrom 2008, torej prihodnji teden, se lahko v Portorožu udeležite 4. kongresa Slovenskega mikrobiološkega društva z mednarodno udeležbo. Na spletni strani najdete natančnejše podatke o kongresni prireditvi.

S krajšim predavanjem za ogrevanje: "Učna orodja Spleta 2.0 za mikrobiologijo" bom  sodeloval na okrogli mizi "New Challenges for Microbiology Education in Bologna Era", s katero kongres pričenja z delom v sredo, 19. novembra popoldan. (predavanje bo od srede tudi dostopno na spletu).

Bakterije za boljšo aromo

Vinski pokuševalci dobro vedo, kako pomemben je pri okušanju odtenkov arom tudi vonj. Zdaj raziskovalci okusa ugotavljajo, da pomembno vlogo pri okusnih zaznavah odigrajo tudi mikroorganizmi, stalni prebivalci ustne votline. Pod njihovim vplivom se namreč v slini številne arome razvijejo do prepoznavne kvalitete. 

12 november, 2008

Zaščita dihal s probiotiki

Švedski raziskovalci so se na izviren, za marsikoga nenavaden način, lotili vprašanja zaščite dihal t.i. ventiliranih pacientov, torej takih z mehansko podprtim dihanjem. Zaradi velikega rizika infekcije po intubaciji je v običajni rabi katero od antiseptičnih sredstev npr. klorheksidin ali antibiotiki in prav v tej točki so se Švedi odločili za drugačen pristop. Uporabili so probiotično bakterijo Lactobacillus plantarum sev 299 in dosegli z njo primerljivo stopnjo zaščite.

11 november, 2008

Slikovni iGEM 2008

Zdaj se je pojavila tudi čestitka slovenski ekipi na uradni spletni strani iGEM. In od tam nas povezava odpelje tudi na Flickr slikovni album posvečen tej prireditvi.

 

Odmev, ki "šteje"

Daljši zapis na blogu revije The Scientist (za vstop na spletni naslov revije je potrebna brezplačna registracija!) z naslovom "Synthetic vaccine nabs iGEM prize" je seveda dodatno priznanje odličnosti slovenske zmagovalne ekipe na iGEM 2008 tekmovanju v Bostonu in prvovrstna promocija v svetu znanosti.

In zmagovalce predstavlja tudi portal Discovery Chanel med novicami Discovery News.

Velja prebrati kako je opisal svoje sodelovanje na iGEM 2008 eden od sodnikov tekmovanja, Rob Carlson, ki zanimivo komentira tudi slovenski projekt.

Pa še tale zapis na blogu ginkgobioworks si oglejte (tudi zavoljo slike s podelitve nagrad).

10 november, 2008

Bravo 24ur.com

Spoštljiv priklon portalu 24ur.com, ki je med prvimi v Sloveniji objavil izjemno novico o zmagi slovenskih študentov na prestižnem mednarodnem tekmovanju iz sintezne biologije iGEM 2008.

PS.: prijatelji me že popravljajo; novico o samem tekmovanju je objavil že v soboto RTV.SLO in tudi novica o zmagi je že tukaj

09 november, 2008

iGEM 2008 - ko človeku od veselja zastane dih

Jerneja Mori, študentka mikrobiologije in članica letošnje ekipe UL na prestižnem tekmovanju iGEM 2008 sporoča:

"Živjo,
vsem sporočam veselo novico, da je slovenska ekipa iGEM v Bostonu dosegle spet mega velik dosežek. Zmagali smo v kategoriji Health or Medicine, hkrati pa smo dobili tudi Grand Prize, kar je največ kar lahko katerakoli ekipa doseže na tem tekmovanju. V finalu smo tekmovali s svetovno znanimi univerzami kot so Harvard, Caltech, Berkely, Freiburg in NYMU Taipei.

Več o našem projektu si lahko preberete na naši uradni spletni strani: http://2008.igem.org/Team:Slovenia.

Lep pozdrav iz Bostona,
Jerneja Mori"

Komentar ni potreben, navdušenje občudovalcev pa kliče zmagovalni ekipi: ČESTITAMO!!!

07 november, 2008

Izmenično povezovanje

Zanimiv poudarek fenomena, ki ga poznamo pod pojmom "splicing" (po SBD: izrezovanje, spajanje, povezovanje) najdemo v prispevku v World Science, ki navaja članek iz MITja v reviji Nature. C. Burge je s sodelavci ugotovil, da izmenično povezovanje (alternative splicing), ko posamezen gen lahko generira več kot en sam proteinski produkt, v odvisnosti od tega v katerem tkivu prihaja do izražanja, ni nekaj nenavadnega oz. eksotičnega kot so doslej verjeli. Da okoli 94% genov proizvaja več kot en proteinski produkt in da bo seveda zanimiva nadaljnja raziskava vloge teh proteinskih izoform v različnih tkivih, vključno z njihovo pojavnostjo v rakavih tkivih.

05 november, 2008

iGEM 2008

Tudi letos so se študenti ljubljanske Univerze odpravili na tekmovanje iz sintezne biologije iGEM 2008 v ZDA. In znova so izbrali izzivalno temo, o tem nam je nekaj več pripravil dr. Dolinar na svojem blogu. Nam, njihovim občudovalcem in navijačem, zdaj ostaja zgolj, da trdno držimo pesti znanje in jim zaželimo vse dobro.   

01 november, 2008

Ogrožen bi lahko bil tudi riž

Ameriški Department of Agriculture (USDA) je na nacionalno varnostno listo dodal tudi patogeni mikroorganizem, ki ogroža riž. Pričakujejo namreč, da bi lahko pri bioterorističnem napadu zlikovci uporabili tudi bakterijo Xanthomonas oryzae pv. oryzae, povzročitelja listne gnilobe pri rižu.